Parafia
w Ostrowcu Świętokrzyskim

Podwyższenia Krzyża Świętego

 Patroni ministrantów

gonzaga   savio   kostka

Ministranci to pomocnicy podczas mszy, ale również podczas innych uroczystości. Czuwają oni nad darami, przygotowaniem ołtarza, trzymają patenę, dzwonią dzwonkami, gongiem, usługują księdzu. Niezwykle ważne jest to, że ministrant czynnie się angażuje w liturgię poprzez swoją służbę. Jest on tym, który niesie znaki, a więc najważniejsze insygnia podczas mszy świętej. Co ważne, poprzez swoją służbę zachęca, by aktywnie uczestniczyć w nabożeństwie.

Odpowiednia szata liturgiczna ministranta podkreśla charakter mszy świętej i innych wydarzeń, a także symbolizuje czystość duszy. Komża to podstawowy strój ministranta. Krótka alba o szerokich rękawach w kolorze białym. 

Poszczególne obowiązki w ramach służby liturgicznej są uzależnione od wielu czynników, w tym również od wieku. Rodzaj noszonego stroju ministranckiego jest uzależniony od tego, jaki jest stopnień posługi danego ministranta. Na wstępie jest się kandydatem – okres ten zostaje określony przez proboszcza danej parafii. W tym czasie istotne jest, by poznać charakter swoich przyszłych obowiązków. Będąc kandydatem na ministranta, nie nosi się stroju liturgicznego, choć w niektórych kościołach zdarzają się wyjątki od tej reguły. Po okresie próbnym zostaje się ministrantem – oczywiście o ile kandydat dalej czuje, że chce pełnić posługę. Podstawowym strojem na tym etapie służby jest komża. Potem, w miarę postępów i pełnionej funkcji, ministrant może mieć możliwość noszenia alby - długiej białej szaty przepasanej pasem lub sznurem liturgicznym. Alba jest noszona przeważnie przez lektora lub ceremoniarza.

Pełnienie określonej funkcji w służbie liturgicznej jest zadaniem odpowiedzialnym. Osoby, które decydują się na posługę, powinny dawać odpowiedni przykład. To właśnie ministranci czuwają nad przygotowaniami i nad tym, by liturgia przebiegała prawidłowo. Jednocześnie dbają oni o to, by msza święta i inne wydarzenia kościelne zachowały swój uroczysty charakter. Właściwie każdy, kto tylko może przyjmować Jezusa w Komunii świętej i chce służyć Panu Bogu podczas liturgii, może zostać ministrantem.

Stopnie ministranckie

  • aspirant i kandydat
  • ministrant ołtarza
  • choralista
  • ministrant światła
  • ministrant krzyża
  • ministrant księgi
  • ministrant kadzidła
  • ministrant wody
  • ministrant mitry i pastorału
  • lektor
  • ceremoniarz

W naszej parafii, ze względu na małą ilość ministrantów nie ma podziału na stopnie, jedynie osoba, która jest chętna zostać ministrantem staje się kandydatem. Potem po okresie próbnym zostaje ministrantem, pełniąc funkcje ze wszystkich wyżej wymienionych stopni ministranckich.

Link do opisu stopni ministranckich: https://www.ministranci.pl/Niezbednik-ministranta/Stopnie-ministranckie