Parafia
w Ostrowcu Świętokrzyskim

Podwyższenia Krzyża Świętego

  1. W liturgii kościoła wspominamy: we wtorek wspomnienie św. Scholastyki, we środę wspomnienie MB z Lourdes – Dzień chorych – po Mszy św. udzielę sakramentu namaszczenia chorych dla osób chorych i w podeszłym wieku, którzy są w stanie łaski uświecającej – czyli mogą przyjąć komunię świętą, w sobotę święto świętych Cyryla i Metodego – patronów Europy;
  2. Tegoroczny Dzień Chorego odbędzie się w Sandomierzu. Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza Krzysztofa Nitkiewicza o godz. 11 w Bazylice Katedralnej, natomiast o godz. 12.15 koncert Moniki Kuszyńskiej w Domu Katolickim;
  3. W tym tygodniu przypada „Tłusty czwartek” czyli powoli przygotowujemy się do środy popielcowej i Wielkiego Postu. W gablocie wywieszony jest harmonogram prowadzenia Dróg Krzyżowych;
  4. 12 lutego w Wyższym Seminarium Duchownym, o godz. 18. 30 odbędzie się spotkanie autorskie Biskupa Ordynariusza Krzysztofa Nitkiewicza dotyczące najnowszej książki pt. Baranki Boże. Organizatorzy przygotowali również słodki poczęstunek, bo to tłusty czwartek;
  5. W sobotę całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu. Dlatego na godz. 17.30 zapraszam do wspólnej adoracji członków z Róży MB Różańcowej, na 18.15 - Róży MB Częstochowskiej, na19.00 - z Róży Świętej Rodziny, na 19.45 - z Legionu Maryi, na 20.30 – członków z Róży Wniebowzięcia NMP. O godz. 21.00 Msza święta, a po niej ciąg dalszy adoracji do godz. 6.00. Wraz z Rycerzami św. Jana Pawła II serdecznie zapraszam do wspólnego czuwania;
  6. Zachęcam do czytania prasy katolickiej, po to by pogłębiać swoją wiarę i wiedzę;
  7. Dziękuję parafianom z ul. Leśnej od początku do skrzyżowania z ul. Jarzębinową za sprzątanie kościoła i ofiarę na jego potrzeby. – Bóg zapłać! W tym tygodniu zapraszam do dbałości o świątynię mieszkańców z ul. Leśnej od skrzyżowania z ul. Jarzębinową do końca i z ul. Orlej;
  8. Dziś coroczna zbiórka do puszek na Fundusz Pomocy Chorym Kapłanom Diecezji Sandomierskiej;
  9. Bóg zapłać wszystkim, którzy w minionym tygodniu wykonywali jakiekolwiek prace na rzecz naszej wspólnoty parafialnej;
  10. Bóg zapłać za ofiary na potrzeby kościoła;
  11. 13 lutego o godz. 18.00 zapraszamy serdecznie na kolejny parafialny seans filmowy, tym razem poświęcony Matce Bożej;
  12. Jak słyszeliście z listu ks. Biskupa niedawno odczytywanego na niedzielnych Mszach św. od Niedzieli Miłosierdzia Bożego rozpoczyna się czas peregrynacji po parafiach naszej diecezji Obrazu Jezusa Miłosiernego. To wyjątkowy czas dla nas wszystkich, by odnowić nasze relacje z Panem Bogiem i pochylić się nad naszą wiarą;
  13. W przedsionku kościoła są do odebrania przygotowane przez Was szopki bożonarodzeniowe. Raz jeszcze dziękuję za ich wykonanie;
  14. W sobotę na miejsce wiecznego odpoczynku odprowadziliśmy śp. Zofię Leszczyńską, a we wtorek pożegnamy śp. Ryszarda Brodę. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie …. Pomódlmy się w intencji wszystkich solenizantów i jubilatów nadchodzącego tygodnia, w intencji chorych i cierpiących w naszej parafii i wszystkich, którym obiecaliśmy modlitwę…. Pod Twoją obronę …

Miłosierdzie Boże w życiu i listach św. Pawła Apostoła

 

Kiedy słyszymy imię św. Pawła, bardzo często myślimy o wielkim teologu, nieustraszonym misjonarzu, autorze trudnych listów. A tymczasem sercem całej jego teologii jest jedno doświadczenie – doświadczenie miłosierdzia Boga. Paweł nie pisze o miłosierdziu z dystansu. On nie głosi teorii. On mówi o tym, co przeżył osobiście.

Był przecież prześladowcą Kościoła. Człowiekiem, który zwalczał uczniów Chrystusa, który niszczył wspólnoty chrześcijańskie. I właśnie o sobie samym potrafi napisać jedno niezwykle szczere zdanie: „Dostąpiłem miłosierdzia”. Nie mówi: zasłużyłem. Nie mówi: zapracowałem. Mówi: zostałem obdarowany. I to doświadczenie staje się kluczem do całej jego wiary. Dlatego Paweł z taką mocą pisze w Liście do Rzymian, że tam, gdzie wzmógł się grzech, jeszcze obficiej rozlała się łaska. On nie bagatelizuje grzechu. Widzi jego dramat, widzi jego niszczącą siłę. Ale jednocześnie jest absolutnie przekonany, że grzech nigdy nie jest silniejszy od miłosierdzia Boga. Ostateczne słowo nie należy do ludzkiej słabości, lecz do Boga, który jest bogaty w miłosierdzie.

Najpełniej to miłosierdzie objawiło się – według św. Pawła – w krzyżu Jezusa Chrystusa. Apostoł pisze, że Bóg okazuje nam swoją miłość właśnie przez to, że Chrystus umarł za nas, gdyśmy byli jeszcze grzesznikami. Nie wtedy, gdy byliśmy wierni. Nie wtedy, gdy byliśmy sprawiedliwi. Ale wtedy, gdy byliśmy daleko. Krzyż nie jest więc znakiem potępienia, lecz znakiem miłosierdzia. Jest dowodem, że Bóg nie wycofał się z miłości nawet wobec grzechu człowieka. Dla św. Pawła miłosierdzie nie kończy się jednak na przebaczeniu. Ono ma moc dawać nowe życie. W Liście do Efezjan pisze, że Bóg, bogaty w miłosierdzie, przywrócił nas do życia w Chrystusie, choć byliśmy umarli na skutek grzechów. Miłosierdzie nie tylko zmazuje winę, ale podnosi człowieka, odbudowuje go od wewnątrz, przywraca mu godność dziecka Bożego.

To doświadczenie nie może pozostać zamknięte w sercu jednego człowieka. Paweł jasno pokazuje, że kto doświadczył miłosierdzia Boga, ten zostaje wezwany, by sam stać się miłosiernym. Dlatego w Liście do Kolosan zachęca: „Obleczcie się w serdeczne miłosierdzie”. Miłosierdzie staje się stylem życia, sposobem patrzenia na drugiego człowieka, odpowiedzią na dar, który wcześniej otrzymaliśmy. Choć św. Paweł nie znał słów „Jezu, ufam Tobie”, cała jego wiara jest nimi przesiąknięta. Kiedy pisze: „Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia”, wyznaje ufność Bogu, który działa nie pomimo ludzkiej słabości, ale właśnie przez nią. Paweł wie, że siła chrześcijanina nie wypływa z doskonałości, lecz z miłosierdzia Boga.

  1. Bardzo dziękuję wszystkim, za pamięć o mnie z racji kolejnych urodzin. Dziękuję za słowa życzliwości i wspaniały prezent w postaci dwóch kolejnych tomów naszej parafialnej kroniki – tym razem za rok 2025. Wszystkim za wszystko składam serdeczne Bóg zapłać;
  2. W liturgii kościoła wspominamy: w poniedziałek święto Ofiarowania Pańskiego – Dzień życia konsekrowanego – taca przeznaczona jest na siostry klaryski w Sandomierzu – obowiązkowe spotkanie dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii świętej i ich rodziców. Podczas Mszy św. poświecenie świec oraz wręczenie poświęconych modlitewników, we wtorek wspomnienie św. Błażeja, a we czwartek św. Agaty – błogosławieństwo chleba i soli;
  3. Tegoroczne spotkania kolędowe dobiegły końca, gdyby jednak ktoś miał jeszcze potrzebę spotkania z kapłanem proszę o indywidualne zgłoszenia. Dziękuję za atmosferę życzliwości i wiele ciepłych słów podczas spotkań, za konstruktywne rozmowy i spostrzeżenia, a także za składane przy tej okazji Wasze ofiary na potrzeby kościoła. W tym roku odwiedziłem 436 rodzin;
  4. Bardzo dziękuję Andrzejowi Leśkiewiczowi, który już po raz kolejny towarzyszył kolędzie, zapewniając mi komfort logistyczny i poczucie bezpieczeństwa; i tym razem nie zgodził się na żadną gratyfikację finansową za swoje zaangażowanie tłumacząc, że to jest jego wkład w dobro wspólnoty parafialnej. Wielkie Bóg zapłać! Msza św. dziękczynna w intencji Andrzeja i jego bliskich będzie 15 lutego o godz. 12.00;
  5. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i sobota miesiąca. W piątek od godz. 10.00 odwiedzam chorych z posługą sakramentalną, spowiedź pierwszo piątkowa od godz. 16.00; w sobotę nabożeństwo różańcowe poprowadzi Róża Wniebowzięcia NMP;
  6. Zachęcam do czytania prasy katolickiej, po to by pogłębiać swoją wiarę i wiedzę;
  7. Pielgrzymom „Śladami św. Pawła w Grecji”, składam podziękowanie za ofiarę na rzecz parafii. Bóg zapłać;
  8. Dziękuję parafianom z ul. Azaliowej i Dereniowej za sprzątanie kościoła i ofiarę na jego potrzeby – Bóg zapłać! Mieszkańcy z ul Tulipanowej przekazali z racji sprzątania kościoła ofiarę na jego potrzeby – Bóg zapłać W tym tygodniu zapraszam do dbałości o świątynię mieszkańców z ul. Leśnej od początku do skrzyżowania z ul. Jarzębinową;
  9. Zachęcam do wspólnego sierpniowego pielgrzymowania do Lourdes, Andory, Monteserrat i Barcelony –pozostały ostatnie wolne miejsca – szczegóły na plakacie;
  10. W przyszłą niedzielę coroczna zbiórka do puszek na Fundusz Pomocy Chorym Kapłanom Diecezji Sandomierskiej;
  11. Bóg zapłać wszystkim, którzy w minionym tygodniu wykonywali jakiekolwiek prace na rzecz naszej wspólnoty parafialnej, dziękuję ekipie, która wczoraj zdemontowała dekorację świąteczną – Bóg zapłać;
  12. Na potrzeby parafii wpłynęła na konto ofiara. Bóg zapłać!;
  13. W przedsionku kościoła są do odebrania przygotowane przez Was szopki bożonarodzeniowe. Raz jeszcze dziękuję za ich wykonanie;
  14. Pomódlmy się w intencji wszystkich solenizantów i jubilatów nadchodzącego tygodnia, w intencji chorych i cierpiących w naszej parafii i wszystkich, którym obiecaliśmy modlitwę…. Pod Twoją obronę …