Jak rozumieć słowa, że Jezus narodził się z Maryi Dziewicy?
W Credo mszalnym wypowiadamy słowa, że Jezus narodził się z Maryi Dziewicy. Zastanówmy się jak te słowa należy rozumieć? Jest dogmatem wiary, że Maryja jest zawsze Dziewicą, to znaczy, że jest Nią: przed urodzeniem, w czasie i po narodzeniu Chrystusa. Określenie to oznacza brak współżycia płciowego i zachowanie nienaruszalności cielesnej. Jak naucza Katechizm Kościoła Katolickiego, Matka Najświętsza przed i po narodzeniu Jezusa nie miała innych dzieci, Jego zaś (Jezusa) poczęła bez udziału mężczyzny, mocą Ducha Świętego (por. KKK 496).
Kościół zawsze wierzył w dziewictwo Maryi. Potwierdzają to Ewangelie, w których uznaje się dziewicze poczęcie Jezusa za dzieło Boże, przekraczające wszelkie rozumienie i wszelkie ludzkie możliwości. Prawdę tę możemy przyjąć jedynie w kategoriach wiary, tak jak przyjął ją święty Józef, do którego Anioł Pański powiedział o Maryi, jego Małżonce: „Z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło” (Mt 1,20). Kościół widzi w tym stwierdzeniu wypełnienie Bożej obietnicy danej przez proroka Izajasza, zapisanej na kartach Starego Testamentu: „Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna” (por. KKK 497). Dziewictwo Maryi ukazuje absolutną inicjatywę Boga w przyjściu na świat Jego Syna Jezusa Chrystusa. Tylko Bóg jest jedynym i prawdziwym Ojcem Jezusa. Dzięki tej nadzwyczajnej interwencji Boga Jezus nigdy nie był oddalony od swojego Ojca z powodu natury ludzkiej, którą przyjął.
Człowieczeństwo Chrystusa od chwili cudownego poczęcia jest napełnione Duchem Świętym, ponieważ Bóg „z niezmierzonej obfitości udziela Mu Ducha” (por. KKK 504). Rola Maryi w tym cudownym przyjściu Jezusa na świat jest wyjątkowa. To na Nią łaskawym okiem spojrzał Bóg i polecił Jej wielkie dzieło do wykonania, nie ingerując w jej dziewictwo. I choć zapewne po ludzku nie rozumiała tej nadzwyczajnej ingerencji Boga, to jednak nie protestowała, ale powiedziała krótko „niech mi się stanie według Twego słowa!” (Łk 1,38). Dziewictwo Maryi stało się znakiem Jej szczególnej wiary i oddania. Właśnie ta Jej głęboka wiara i zaufanie Bogu pozwoliły Jej stać się Matką Zbawiciela. Jak napisał św. Augustyn, „Maryja jest bardziej błogosławiona przez to, że przyjęła Jezusa wiarą, niż przez to, że poczęła Go cieleśnie” (por. KKK 506).
1 Dziękuję tym wszystkim parafianom, którzy wyrazili chęć spotkania kolędowego z kapłanem zgłaszając się w kancelarii parafialnej bądź zakrystii. Harmonogram kolędy jest wywieszony w gablocie i na naszej stronie internetowej parafii – adres strony jest dostępny w gablocie. Kolędę rozpoczynamy w sobotę 27 grudnia od godz. 8.30. Msze święte w okresie kolędowym po Nowym Roku o godz. 6.00; Ofiary składane podczas kolędy będą przeznaczone na rozpoczęcie prac budowlanych wieży parafialnej, by nasz kościół nabrał charakteru sakralnego;
2 Zachęcam do czytania prasy katolickiej, po to by pogłębiać swoją wiarę i wiedzę;
3 W poniedziałek na roratach nasi harcerze przekażą naszej parafii Betlejemskie światełko pokoju, wszyscy chętni będą mogli je zabrać do swoich domów;
4 We wtorek kończymy Msze św. roratnie . Dziękuję uczestnikom rorat, oraz wszystkim, tak licznie zaangażowanym w przygotowywanie kolacji dla dzieci pod kierunkiem p. Anety i Małgosi;
5 We wtorek też mija termin zgłoszeń do III Parafialnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek. Serdecznie zapraszamy!;
6 We wtorek po roratach serdecznie zapraszam wszystkich chętnych do tworzenia świątecznego wystroju naszego kościoła;
7 U Pani Ewy są jeszcze poświęcone opłatki na stół wigilijny, Pamiętajmy o ofiarności;
8 Pozostały ostatnie egzemplarze świecy Caritas na stół wigilijny. Świece do nabycia w przedsionku kościoła – cena 15 zł.;
9 Zachęcam do zaangażowania się w tegoroczną edycję naszej parafialnej akcji – Drzewko Dobroci. Przez okres świąt choinka dedykowana Markowi będzie do Waszej dyspozycji. Liczę na wrażliwość i dobroć serca;
10 Dziś mija termin składania rodzinnych szopek bożonarodzeniowych.. Wręczenie pamiątkowych laurów w Boże Narodzenie po sumie;
11 We środę wigilia - zachęcam do zachowania jej postnego charakteru, a także tradycji wieczerzy wigilijnej: czytanie Pisma Świętego, modlitwa, śpiew kolęd. O północy Pasterka – taca z niej przeznaczona jest na Dom Samotnej Matki w Rudniku nad Sanem. Z kolei taca z drugiego dnia świąt przeznaczona jest na Sandomierskie Seminarium Duchowne;
12 W II dzień świąt Bożego Narodzenia z racji, że jest to piątek ks. Biskup udzielił dla wszystkich diecezjan i przebywających na tym terenie dyspensy od zachowania postu;
13 Dziś po każdej Mszy św. Parafialny Kiermasz Świąteczny – zapraszamy wszystkich do skorzystania z tego wszystkiego, co nasi parafianie przygotowali z wielkim pietyzmem i miłością. Fundusze z Kiermaszu przeznaczone są na potrzeby funkcjonowania parafii;
14 Bóg zapłać tym wszystkim, którzy w minionym tygodniu wykonywali jakiekolwiek prace na rzecz naszej wspólnoty parafialnej;
15 Dziękuję Marcinowi za zbudowanie stojaka na kwiaty w kościele i ekipie zaangażowanej w sytuacji awaryjnej sprzętu AGD na plebanii – Bóg zapłać;
16 Dziękuję parafianom z ul. Agrestowej za sprzątanie kościoła i ofiarę na jego potrzeby w wysokości 100 zł. - Bóg zapłać! W tym tygodniu zapraszam do dbałości o świątynię mieszkańców z ul. Porzeczkowej i ul. Żurawinowej;
17 Pomódlmy się w intencji wszystkich solenizantów i jubilatów nadchodzącego tygodnia, w intencji chorych i cierpiących w naszej parafii i wszystkich, którym obiecaliśmy modlitwę…. Pod Twoją obronę …
- Dziś trzecia niedziela Adwentu; do końca Adwentu można zgłaszać w zakrystii chęć kolędowego spotkania z kapłanem. Ci którzy zgłosili się w tamtym roku już tego czynić nie muszą, chyba że ktoś w tym roku nie życzy sobie księdza po kolędzie to proszę o informacje. Przypomnijcie o tej formule Waszym sąsiadom, znajomym oraz tym, którzy niedawno się do nas wprowadzili i być może nie znają lokalnych zwyczajów. Kolęda rozpocznie się zaraz po świętach i jej harmonogram ogłoszę w Wigilię. Proszę o wyrozumiałość i konsekwencje w podejmowanych decyzjach;
- Zachęcam do czytania prasy katolickiej, po to by pogłębiać swoją wiarę i wiedzę;
- Zapraszam wszystkich na Msze św. roratnie sprawowane codziennie o godz. 17.00;
- U Pani Ewy – organistki można zaopatrywać się w poświęcone opłatki na stół wigilijny. Pamiętajmy o ofiarności, bo to przecież forma wynagrodzenia Jej posługi na rzecz Parafii;
- Pozostało jeszcze kilka świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Świece do nabycia w przedsionku kościoła – cena jak w ubiegłym roku - 15 zł.;
- Pamiętajmy o Parafialnym Drzewku Dobroci. Każdy może podejść do ołtarza i wziąć sobie z choinki pamiątkowy drobiazg zasilając swoim datkiem skarbonkę na rehabilitację Marka.
- Prezenty noworoczne w postaci kompletu pościeli i prześcieradła oraz kosmetyków dla dzieci z Domu Dziecka w Denkowie przynosimy do zakrystii do przyszłej niedzieli. Osoby, którym nie udało się wziąć z choinki serduszka mogą zakupić cukierki, które złożymy do kosza przed ołtarzem a później przekażemy siostrom z Domu Dziecka;
- Jest już pierwsza rodzinna szopka bożonarodzeniowa – czekamy na kolejne. Zakończenie składania prac za tydzień. Wręczenie pamiątkowych laurów w Boże Narodzenie po sumie;
- Bóg zapłać tym wszystkim, którzy w minionym tygodniu wykonywali jakiekolwiek prace na rzecz naszej wspólnoty parafialnej;
- Dziś i w następną niedzielę po każdej Mszy św. Parafialny Kiermasz Świąteczny – zapraszamy wszystkich do skorzystania z tego wszystkiego, co nasi parafianie przygotowali z wielkim pietyzmem i miłością. Fundusze z Kiermaszu przeznaczone są na potrzeby funkcjonowania parafii;
- Dziękuję mieszkańcom z Leśny Zakątek za sprzątanie kościoła i ofiarę na kwiaty - Bóg zapłać! W tym tygodniu zapraszam do dbałości o świątynię mieszkańców ul. Agrestowej;
- Dziękuję uczestnikom wczorajszych warsztatów artystycznych i wyjazdu na grób ks. Mariana Sulimy;
- Pozostało już tylko 9 dni, by zgłosić swoje uczestnictwo w III Parafialnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek, który ma odbyć się 28 grudnia 2025, godz. 17.00 …. Oczywiście jeśli będą chętni …. Szczegóły na plakacie. Termin zgłoszeń do 23 grudnia. Serdecznie zapraszamy!
- Pomódlmy się w intencji wszystkich solenizantów i jubilatów nadchodzącego tygodnia, w intencji chorych i cierpiących w naszej parafii i wszystkich, którym obiecaliśmy modlitwę…. Pod Twoją obronę …
