Parafia
w Ostrowcu Świętokrzyskim

Podwyższenia Krzyża Świętego

1. Dziś Niedziela Chrystusa Króla Wszechświata – ostatnia niedziela roku liturgicznego, a jednocześnie rozpoczęcie Tygodnia Biblijnego – zachęcam do sięgania do lektury Pisma Świętego;

2. W liturgii Kościoła wspominamy: w poniedziałek – męczenników św. Andrzeja Dung-Lac i Towarzyszy;

3. W najbliższą niedzielę rozpoczynamy Adwent czas oczekiwania na przyjście Pana Jezusa w tajemnicy Jego Narodzenia. Zapraszam wszystkich na Msze św. roratnie sprawowane codziennie o godz. 17.00. Dzieci przychodzą do kościoła z lampionami i gromadzą się pod chórem. Naszym zwyczajem jest, że po roratach zapraszam dzieci uczestniczące w nabożeństwach do salki katechetycznej na wspólną kolację i gorącą herbatę;

4. Zapraszam serdecznie na sobotnie warsztaty plastyczne – szczegóły na plakacie;

5. W najbliższą niedzielę poświecenie opłatków na stół wigilijny;

6. Zachęcam do czytania prasy katolickiej – jest nowy numer Gościa Niedzielnego;

7. Bóg zapłać tym wszystkim, którzy w minionym tygodniu wykonywali jakiekolwiek prace na rzecz naszej wspólnoty parafialnej;

8. Dziękuję mieszkańcom z ul. Miodowej od Rozmarynu do końca za sprzątanie świątyni, w tym tygodniu troskę o kościół powierzamy mieszkańcom z ul. Gajowej od początku do skrzyżowania z ul. Agrestową, ul. Kawowej i ul. Herbacianej;

9. Dziękuję uczestnikom nocnego czuwania w intencji powołań do kapłaństwa z naszej diecezji;

10. Koło Radia Maryja organizuje pielgrzymkę do Torunia na 34 rocznicę powstania,, Radia Maryja " data pielgrzymki 6 grudnia. Kontakt Jarosław – tel.695 788 458;

11. Zachęcamy małżonków do udziału w warsztatach adwentowych pt. „Droga do Betlejem – małżeńska szkoła oczekiwania.” Spotkania będą odbywać się w kolejne piątki Adwentu, tj. 5, 12 i 19 grudnia o godz. 19:00 w "Sali Michael” przy Parafii Św. Michała;

12. Pomódlmy się w intencji wszystkich solenizantów i jubilatów nadchodzącego tygodnia, w intencji chorych i cierpiących w naszej parafii i wszystkich, którym obiecaliśmy modlitwę ….

Dlaczego Jezus złożył siebie samego Ojcu w ofierze?

Jezus Chrystus został umęczony na krzyżu, na wzgórzu Golgoty, podczas obchodów Paschy – największego święta żydowskiego. Stało się to według najnowszych badań biblijnych 7 kwietnia 30 r. Męka i śmierć Jezusa Chrystusa, przedstawione przez Ewangelistów i poświadczone przez inne źródła historyczne, były dobrowolną ofiarą Odkupiciela, podjętą ze względu na miłość Ojca (por. KKK 609), który „nas umiłował i posłał Syna swojego jako ofiarę przebłagalną za nasze grzechy” (1 J 4, 10). Syn Boży, pragnąc wypełnić wolę Ojca, wydał na śmierć samego siebie, aby nas wykupić z mocy grzechu i wyzwolić od śmierci wiecznej. Zastępując swoim posłuszeństwem nasze nieposłuszeństwo, odkupił nas i pojednał z Ojcem (por. KKK 615).

Jezus na nowo przerzucił most przyjaźni pomiędzy Bogiem i ludźmi, dokonując tego za sprawą odkupieńczej męki i śmierci, którą podjął całkowicie dobrowolnie. Katechizm Kościoła Katolickiego określa czyn Zbawiciela mianem „aktu najwyższej wolności” (KKK 609). Jezus stwierdzając, że „zstąpił z nieba nie po to, aby pełnić swoją wolę, ale wolę Tego, który Go posłał” (por. J 6, 38), wyraźnie zarazem podkreśla w przeddzień swej męki: „życie moje oddaję za owce (...) Nikt mi go nie zabiera, lecz Ja od siebie je oddaję” (J 10, 15. 18). Ofiara Jezusa Chrystusa, który niejako zastępując grzeszną ludzkość ofiarował siebie na śmierć (por. Iz 53, 12), aby wynagrodzić Bogu Ojcu za nasze winy i zadośćuczynić za nasze grzechy, stanowi jedyną i ostateczną ofiarę Nowego Przymierza. Przywraca nam ona pełną wspólnotę z Bogiem i jest Jego darem, przewidzianym przez Ojca i podjętym przez Syna Bożego (por. KKK 614). Męka i śmierć zapowiedziane w czasie Ostatniej Wieczerzy, obejmują wszystkich ludzi: są ofiarą za grzechy całego świata (por. KKK 610). W Starym Testamencie w święto Paschy zabijano baranka na pamiątkę wyzwolenia Izraelitów z niewoli egipskiej. Jezus jest prawdziwym Barankiem Paschalnym, którego śmierć wyzwala nas z niewoli grzechu (por. KKK 608). Podczas każdej Mszy świętej wyznajemy tę prawdę, wołając „Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami”. Ilekroć bierzemy udział w Najświętszej Eucharystii, uczestniczymy w Ofierze Jezusa Chrystusa i korzystamy z jej obfitych owoców.

W Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy, iż „Jezus powołuje swoich uczniów do «wzięcia swojego krzyża i naśladowania Go», ponieważ cierpiał za wszystkich i zostawił nam wzór, abyśmy «szli za Nim Jego śladami»” (KKK 618). Uczeń Chrystusa podejmując codzienny krzyż i naśladując Mistrza, ma swój udział w męce i śmierci Zbawiciela. Zgodnie z wielowiekową tradycją Kościoła, wyznawcy Chrystusa rozpamiętują treść tego zbawczego zdarzenia i oddają część Zbawicielowi w różny sposób. Czynią to m.in. poprzez rozważanie ewangelicznych opisów Jego męki i śmierci oraz bolesnych tajemnic różańca, uczestnictwo w nabożeństwach gorzkich żali i drogi krzyżowej, powstrzymywanie się od udziału w zabawie i od spożywania pokarmów mięsnych w okresie Wielkiego Postu w duchu pokuty i umartwienia.

1 W liturgii Kościoła wspominamy: w poniedziałek – św. Elżbiety Węgierskiej, we wtorek – bł. Karoliny Kózkówny, we czwartek – św. Rafała Kalinowskiego, w piątek – Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny, w sobotę – św. Cecylii;

2 Najbliższa niedziela to Niedziela Chrystusa Króla Wszechświata – ostatnia niedziela roku liturgicznego;

3 Dziękuję organizatorom – Fundacji Parabola Możliwości i uczestnikom niedzielnego przepięknego koncertu patriotycznego „Niepodległość w naszych sercach”;

4 Dziękuję uczestnikom piątkowych IV Gutwińskich Zaduszek Nauczycielskich i sobotnich warsztatów plastycznych;

5 W ramach Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym do puszek na pomoc chrześcijanom w Nigerii zebrano 443,32 zł. Bóg zapłać!;

6 Zachęcam do czytania prasy katolickiej – jest nowy numer Gościa Niedzielnego;

7 W najbliższą sobotę serdecznie zapraszam na Mszę św. o godz. 17.00 podczas, której będziemy gościli ks. proboszcza Piotra z przedstawicielami Rady Parafialnej z Parafii Niwnica, której pomocy i wsparcia podczas niwelowania skutków powodzi udzielili nasi parafianie;

8 Bóg zapłać tym wszystkim, którzy w minionym tygodniu wykonywali jakiekolwiek prace na rzecz naszej wspólnoty parafialnej, Bóg zapłać za porządek w ogrodzie i wokół kościoła;

9 Dziękuję mieszkańcom z ul. Miodowej od początku do ul. Rozmarynu za sprzątanie kościoła i złożoną ofiarę. W tym tygodniu zapraszam do dbałości o kościół mieszkańców z ul. Miodowej od ul. Rozmarynu do końca;

10 Na potrzeby kościoła wpłynęły dwie ofiary. Bóg zapłać!

11 Wyjazd na nocne czuwanie w intencji powołań z naszego parkingu dziś o godz. 15.00;

12 Z okazji wspomnienia św. Cecylii - patronki muzyki, dziś na Piaskach koncert Cecyliański. Wystąpi organista z Lublina Stanisław Maryjewski oraz Chór Cantate Domino pod batutą Andrzeja Budzińskiego. Początek o godz. 19 .00;

13 Koło Radia Maryja organizuje pielgrzymkę do Torunia na 34 rocznicę powstania,, Radia Maryja " data pielgrzymki 6 grudnia. Kontakt Jarosław – tel.695 788 458;

14 Zapraszamy do udziału w Rekolekcjach Ewangelizacyjnych Odnowy, które w naszym dekanacie odbędą się w kościele Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Sandomierskiej. Czas trwania to 11 tygodni. Rozpoczęcie 21 listopada. Spotkania rekolekcyjne w każdy piątek po Mszy św. o godz. 18.00. Serdecznie zachęcamy;

15 Zachęcamy małżonków do udziału w warsztatach adwentowych pt. „Droga do Betlejem – małżeńska szkoła oczekiwania.” Spotkania będą odbywać się w kolejne piątki Adwentu, tj. 5, 12 i 19 grudnia o godz. 19:00 w "Sali Michael” przy Parafii Św. Michała;

16 Pomódlmy się w intencji wszystkich solenizantów i jubilatów nadchodzącego tygodnia, w intencji chorych i cierpiących w naszej parafii i wszystkich, którym obiecaliśmy modlitwę …