- Dziś nasz parafialny odpust ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego, suma o godz. 12.00 i procesja wokół kościoła. O godz. 17.00 wspólne wyjście do kina na film Tryumf miłości – o naszym patronie ojcu Kolbe; Serdecznie zapraszam!
- W liturgii tygodnia wspominamy: w poniedziałek MB Bolesnej, we wtorek – św. męczenników Korneliusza i Cypriana, we czwartek święto św. Stanisława Kostki – patrona Polski i polskiej młodzieży;
- Zachęcam do czytania prasy katolickiej – jest nowy numer Gościa Niedzielnego;
- Bóg zapłać tym wszystkim, którzy w minionym tygodniu wykonywali jakiekolwiek prace na rzecz naszej wspólnoty parafialnej, Bóg zapłać za porządek w ogrodzie i wokół kościoła;
- Mamy wreszcie na parkingu oczekiwane drzewo; Bóg zapłać tym wszystkim, którzy zajęli się jego instalacją;
- Bóg zapłać wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowania do koncertu Haliny Frąckowiak a także uroczystości odpustowych. Dziękuję Rycerzom św. Jana Pawła II, Liturgicznej Służbie Ołtarza, Scholi, Pani Ewie, naszym florystykom, które zadbały o wystrój świątyni, paniom, które przygotowały i dystrybuowały słodkości. Wszystkim za wszystko składam serdeczne Bóg zapłać;
- Dziękuję mieszkańcom z ul. Rzeczki nr parzyste od początku do numeru 38 i z ul Szałwiowej za sprzątanie kościoła i złożoną ofiarę. W tym tygodniu zapraszam do dbałości o kościół mieszkańców z ul. Rzeczki nr parzyste od numeru 40 do końca;
- Bóg zapłać za ofiary na potrzeby parkingu;
- Zapraszam panie i panów na sobotę na godz. 8.00 na warsztaty stolarskie. Szczegóły na plakatach w gablocie;
- W przyszłą niedzielę ulicami naszego miasta przejdzie Marsz dla życia i rodziny. Niech nie zabraknie nas na tej manifestacji tego co dla nas ważne. Nie patrzmy obojętnie na to co dzieje się wokół, ale pokażmy innym, że stoimy na straży życia, rodziny i ojczyzny. Początek marszu o godz. 13.00 Mszą św. w kolegiacie Św. Michała. Na zakończenie przy budynku parafialnym odbędzie się piknik rodzinny. Serdecznie zachęcamy do udziału;
- Katolicki Klub Filmowy zaprasza na film pt. OctoberBaby, czyli Każde życie jest cudem. Film oparty jest na prawdziwej historii kobiety, która przeżyła nieudaną aborcję. Film będzie wyświetlony w Sali Michael w najbliższą sobotę o godz. 16.00;
- W Roku Jubileuszowym 2025 kolegiata ostrowiecka został ustanowiona kościołem stacyjnym. Pielgrzymując do kolegiaty i biorąc udział w jubileuszowych wydarzeniach możemy zyskać odpust zupełny.
- Przypominam, że jutro ostatni dzień głosowania na projekt zagospodarowania budżetu obywatelskiego. Projekt dotyczący nowego pięknego placu zabaw dla dzieci i młodzieży przy naszej 10 nosi numer 30. Zachęcam do głosowania na rozwój naszej małej Gutwińskiej ojczyzny. Szczegóły na plakacie w gablocie;
- Już dziś informuję, że w tym roku również nasze utalentowane florystyki przygotują kompozycie kwiatowe na groby naszych bliskich, będzie można je nabywać już w najbliższą niedzielę;
- Bardzo proszę, aby rodzice, którzy będą chrzciły dzieci w niedzielę 28 września skontaktowały się ze mną do najbliższego czwartku;
- Pomódlmy się w intencji wszystkich solenizantów i jubilatów nadchodzącego tygodnia, w intencji chorych i cierpiących w naszej parafii i wszystkich, którym obiecaliśmy modlitwę …. Pod Twoją obronę …
Co to znaczy wierzyć?
Pierwsze i najważniejsze słowo, które wypowiadamy podczas składania wyznania wiary to słowo wierzę. Spróbujmy w czasie dzisiejszej katechezy odpowiedzieć na pytanie co ono tak naprawdę oznacza? Kiedy mówię komuś: „wierzę ci”, to znaczy, że przyjmuję to, co mówi, za prawdziwe. Jednak wiara to coś więcej niż tylko samo przekonanie o czymś. Zwykle, kiedy myślimy o wierze w coś lub w kogoś, mamy na myśli intelektualne przekonanie, że to coś czy ten ktoś istnieje. Wiara w Boga oznacza jednak coś więcej: nie tylko uznanie, że On istnieje, lecz także zaufanie Mu na tyle, że zgadzamy się postępować zgodnie z tym, co do nas mówi.
Zilustrujmy to pewnym przykładem. Załóżmy, że pewien człowiek znalazł się nad przepaścią i chce dostać się na drugą stronę. Jedynym sposobem na to jest most przerzucony nad nią. Ten człowiek mógłby oczywiście powiedzieć, że wierzy w to, iż przejście po tym moście jest bezpieczne i na tym poprzestać. Taka „wiara” jednak nie zaprowadzi go na druga stronę, gdyż wprawdzie ten człowiek twierdzi, że wierzy, ale nie wiąże się z tym żadne jego działanie. Jeśli jednak naprawdę wierzy, że może bezpiecznie przejść, to wejdzie natychmiast na most i pójdzie po nim dalej. Ten przykład pokazuje nam że możemy wierzyć w istnienie Boga i na tym poprzestać. To jednak nie doprowadzi nas do zbudowania żywej relacji z Nim i zaufania Mu.
Oczywiście, jeżeli chcemy w taki sposób zaufać Bogu, musimy najpierw wiedzieć, jaki On jest i czego od nas oczekuje. Zanim człowiek zdecyduje się, czy przejście przez most jest bezpieczne, na pewno dobrze przyjrzy mu się, żeby ocenić, czy naprawdę tak jest. Podobnie jest z wiarą: Bóg nie chce nigdy, aby wiara człowieka była ślepa albo głupia, wynikała jedynie z tradycji, przesądów albo niewiedzy; chce raczej, aby każdy człowiek mógł poznać Go i świadomie zdecydować o tym, że chce Mu wierzyć. Bóg objawił ludziom, siebie poprzez Biblię – Pismo Święte. Jednak taki sposób poznania Boga to zaledwie początek – to tak, jakby czytać książkę o kimś, kogo nigdy nie miało się okazji spotkać. Bóg chce, abyśmy poznali Go naprawdę, osobiście – On jest osobą, z którą możemy rozmawiać, poznawać Go i nawiązać bliską więź. Wiara w Boga oznacza więc posiadanie takiej z Nim więzi.
- Dziś na sumie dokonam poświęcenia tornistrów i plecaków szkolnych oraz szkolnych przyborów – zapraszam;
- Po sumie spotkanie rodziców trzecioklasistów, którzy planują by ich dziecko w przyszłym roku przystąpiło do pierwszej komunii świętej w naszej parafii i rodziców kandydatów do bierzmowania z klasy 6 i 7. Przypominam, że przygotowanie do bierzmowania wg wskazań Episkopatu Polski trwa trzy lata, każdy niezaliczony rok we wpisach w indeksie przesuwa bierzmowanie o kolejny rok. To rodzice w czasie chrztu św. zobowiązali się przed Bogiem, że wychowają swoje dziecko w duchu wiary. Niech więc teraz wykażą się realizacją zobowiązania;
- Zapraszam też rodziców i młodzież z klasy 8, gdzie przed wakacjami były wątpliwości czy rok formacyjny będzie zaliczony;
- Zachęcam do czytania prasy katolickiej – jest nowy numer Gościa Niedzielnego;
- Bóg zapłać tym wszystkim, którzy w minionym tygodniu wykonywali jakiekolwiek prace na rzecz naszej wspólnoty parafialnej;
- Dziękuję mieszkańcom z ul. Sienneńskiej numery parzyste i nieparzyste od skrzyżowania z ul. Akacjową i ul. Leśną do końca za sprzątanie kościoła i złożoną ofiarę. W tym tygodniu zapraszam do dbałości o kościół mieszkańców z ul. Rzeczki nr parzyste od początku do numeru 32 i z ul Szałwiowej;
- Bóg zapłać! za ofiary na parking;
- Powoli zbliża się termin naszego odpustu parafialnego, dlatego raz jeszcze zapraszam wszystkich do pomocy przy uporządkowaniu placu przykościelnego, do oplewienia reszty ogródka, usunięcia trawy na chodniku. Poczujmy się odpowiedzialni za piękno naszej świątyni i otoczenia. To nasza wizytówka;
- W wigilię odpustu 13 września o godz. 9.00 warsztaty tematyczne, o 17.00 Msza św. z kazaniem i o godz. 18.30 odbędzie się koncert Haliny Frąckowiak, na który już serdecznie zapraszam;
- W przyszłą niedzielę suma odpustowa o godz. 12.00, proszę przygotować wcześniej feretrony i chorągwie do procesji;
- Wspólnoty duszpasterskie działające przy ostrowickich parafiach zapraszają na Marsz dla Życia i Rodziny. Marsz rozpocznie się Mszą św. o godz. 13.00 w niedzielę 21 września w kolegiacie św. Michała Archanioła, a zakończy się piknikiem rodzinnym ok. godz. 15.00.
- W Roku Jubileuszowym 2025 kolegiata ostrowiecka został ustanowiona kościołem stacyjnym. Pielgrzymując do kolegiaty i biorąc udział w jubileuszowych wydarzeniach możemy zyskać odpust zupełny.
- Przypominam o głosowaniu na projekt zagospodarowania budżetu obywatelskiego. Projekt dotyczący nowego pięknego placu zabaw dla dzieci i młodzieży przy naszej 10 nosi numer 30. Zachęcam do głosowania na rozwój naszej małej Gutwińskiej ojczyzny. Szczegóły na plakacie w gablocie;
- Już dziś informuję, że w tym roku również nasze utalentowane florystyki przygotują kompozycie kwiatowe na groby naszych bliskich, będzie można je nabywać już od 21 września;
- Pomódlmy się w intencji wszystkich solenizantów i jubilatów nadchodzącego tygodnia, w intencji chorych i cierpiących w naszej parafii i wszystkich, którym obiecaliśmy modlitwę …. Pod Twoją obronę …
